e-mail: mariusz.woszczynski@asp.waw.pl
www.mariuszwoszczynski.pl

Mariusz Woszczyński

W mojej pracy i praktyce malarskiej spotykają się dwa nurty. Pierwszy, to obserwacja rzeczywistości, „myślenie” okiem, drugi zaś stanowi zapis bogaty w treści (czasem niemalarskie) zanotowany w kompozycji. Jest on pożywką do działań formalnych w obrazie, materiałem do gry plastycznej. Stąd następuje połączenie myślenia zmysłowego, emocjonalnego, intencji z abstrakcyjnym porządkiem obrazu. Działanie plastyczne w obrazie spełnia się na granicy połączenia osobistego widzenia natury i wyobraźni.

Urodził się w 1965 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W latach 1985-1990 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego, z aneksem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Rafała Strenta. W latach 1990-1994 był asystentem w pracowni malarstwa prof. Teresy Pągowskiej oraz w trzech pracowniach rysunku, pracowni malarstwa i pracowni rzeźby na Wydziale Grafiki. Od 1996 r. pracował na Wydziale Rzeźby w pracowniach rysunku prof. Zofii Glazer oraz prof. Jacka Sienickiego. W 2000 r. obronił doktorat (pt. Figury i krajobrazy), a w 2008 r. zrealizował habilitację (pt. Pejzaże kresowe) na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Profesor sztuk plastycznych (2015 r.). Od 2005 r. prowadzi samodzielną Pracownię rysunku i malarstwa na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni. W latach 2013-2015 prowadził pracownię malarstwa i rysunku w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i problemowych w kraju i zagranicą (Luksemburg, Niemcy, USA, Belgia, Czechy, Węgry, Dania, Szwajcaria, Irlandia, Francja, Włochy, Finlandia, Litwa, Wielka Brytania, Słowacja). Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w Polsce (m. in.: Galeria Dziekanka, Galeria Promocyjna, Galeria Nowickiego, Galeria Krytyków Pokaz, Galeria Kordegarda, Galeria Lufcik DAP, Galeria Punkty ASP w Warszawie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Kasztel w Szymbarku, Muzeum Dworu Karwacjanów w Gorlicach, Galeria Strug w Zakopanem, Mała Galeria w Nowym Sączu) oraz w Chile, Francji i Niemczech.

Studia uzupełniał za granicą w Ecole d’Art et Architecture w Marsylii (1992-1993, stypendium rządu francuskiego), w Kunstakademie w Düsseldorfie (1994-1996, stypendium Fundacji Tempus i DAAD) oraz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych la Cambre i Wolnej Szkole RHoK w Brukseli (1998, staż rządu belgijskiego).

Nagrody: 1990 – Grand Concours Internationale de Peinture, Musee 2000, Luksemburg, 1990 – Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Jana Tarasina dla wyróżniających się absolwentów, 1991 – stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki, Warszawa, 1994 –  I nagroda w konkursie „Warszawska Grafika Miesiąca” (listopad 1994), 1997 – wyróżnienie w XXXIII Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała, 1997 – I nagroda w konkursie rysunkowym ZPAP, Warszawa, 2006 – nagroda kwartalnika „Exit”, Warszawa. W 2004 r. otrzymał medal 100-lecia ASP w Warszawie, a w 2006 r. nagrodę Rektora ASP.

Jego prace noszą cechy ekspresyjnego malarstwa z lat 80. XX w. Rodzajowe sceny z postaciami prowadzone są swobodnym śladem pędzla na jasnych tłach,  czasem w nagłych zagęszczeniach materii i koloru. Linia łączy się w nich z plamą, rysunek z malarstwem. W pejzażach autor właściwie unika perspektywy

zbieżnej, stosunki przestrzenne rozgrywa w kompozycjach kulisowych. Tę drugą odmianę reprezentują obrazy z widokami Południa Europy, których śródziemnomorski charakter podkreślają, obok żywych akcentów barwnych,  elementy natury czy architektura antyczna. W latach dwutysięcznych zrealizował pejzażowy cykl prac malarskich i rysunkowych opisujących miejsca związane historycznie i kulturowo z Kresami Rzeczpospolitej.

W 2010 roku ukazał się katalog: M. Woszczyński, Postacie i krajobrazy z reprodukcjami obrazów, rysunków i grafik, a w 2021 katalog: M. Woszczyński, Podróż podsumowujący 30-lecie pracy artystycznej i dydaktycznej (oba barwne albumy zrealizowane w wydawnictwie ASP w Warszawie z tekstami profesorów uczelni Warszawy, Poznania, Łodzi, Gdańska czy Wrocławia, krytyków i historyków sztuki).