04.11.2022

MARCIN BOGUSŁAWSKI – upublicznienie dzieła pracy doktorskiej w Galerii Prześwit w Warszawie

Zaproszenie na wystawę Marcin Bogusławskiego. Ilustracja składa się z podstawowych informacji o wystawie i oraz kolorowej grafiki przedstawiającej portal

Wystawa doktorska Marcina Bogusławskiego

GALERIA PRZEŚWIT
w ramach cyklu EX CATHEDRA

Kuratorka: Karolina Kliszewska
Praca doktorska: Kolorystyka i typy rozwiązań kolorystycznych. Kolor zamknięty w sgraffitach.
Promotor: prof. Mariusz Woszczyński

Termin:
Publiczna obrona 9 listopada 2022 godz. 13.00
Wernisaż wystawy 9 listopada 2022, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 10.11-04.12.22
WT – PT 17-20
SOB – NDZ 12 -20

Miejsce:
Galeria PRZEŚWIT
ul. Freta 39

Cykl Ex katedra

Ex cathedra to formuła prezentacji dzieł oraz ich publiczna obrona przez artystów ubiegających się o stopnie naukowe w dziedzinie sztuki i dyscyplinach artystycznych. Cykl otwiera wystawa doktorska Marcina Bogusławskiego. Galeria Prześwit to ponowne włączenie widza w proces wartościowania sztuki poprzez wspólną praktykę zmysłowego i intelektualnego odbioru dzieła.

Galeria Sztuki Prześwit realizuje nowe podejście do wystawiennictwa poprzez równolegle budowany program edukacyjny i badawczy w obszarze kondycji emocjonalno-intelektualnej człowieka oraz wsparcia i wzmacniania relacji społecznych.

Warstwa wystawiennicza, edukacyjna i badawcza zgodnie z założeniem kuratorskim Karoliny Kliszewskiej funkcjonują równowartościowo. Jest to przykład całościowego myślenia o świecie idei, sztuki, nauki i filozofii umożliwiając przeżycia zmysłowe, intelektualne i poznawcze.

Projekty wystawiennicze, edukacyjne i badawcze prezentujące sztukę współczesną, klasyczną czy awangardową niezależnie do medium wskazywać będą na wieloaspektowość i wielowymiarowość człowieka, społeczeństwa oraz natury.

Prześwit – kolektywna instytucji kultury tworzona przez artystów, rzemieślników i badaczy, a stale poszukująca mecenasów. W Prześwicie gości interdyscyplinarność sztuk plastycznych, nauk, muzyki, ruchu i rzemiosł, które przenikając się tworzą nowe możliwości twórcze dla artystów i poznawcze dla odbiorców.

Ponad 30 pracowni twórczych, 60 osobowa społeczność Twórców Prześwitu. Idea Prześwitu odnosi się całościowo do genezy miejsca, w którym powstaje, przestrzeni pozbawionej tożsamości, zdewastowanej, a za sprawą działań twórczych uruchamiających proces rewitalizacji odzyskującej swoją przynależność i tożsamość.

To otwarta przestrzeń kultury, w której działają pracownie artystyczne i techniczne, powstała Galeria Sztuki Prześwit, Salon Artystyczny, sale warsztatowe, studia muzyczne oraz świetlica pomocowa.

Marcin Bogusławski

Artysta malarz, specjalizuję się w malarstwie ściennym a w szczególności w sgrafficie. Zaprojektował i osobiście wykonał ponad 81 realizacji ściennych w technikach sgraffita, fresku, mozaiki.

Monumentalne realizacje zdobią m.in. Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej w Warszawie, średniowieczną wieżę przy liceum im. Marszałka Małachowskiego w Płocku czy Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, wierzę ratuszową w Miasteczku Siewierz Jeziorna, ale również wiele biur, hoteli, pałaców, mieszkań, domów prywatnych na terenie całej Polski.

Urodził się 21 maja 1980 roku w Warszawie. W 2006 roku obronił Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom powstał pod kierunkiem prof. Stanisława Baja, Aneks – praca z malarstwa ściennego – u prof. Edwarda Tarkowskiego. Był stypendystą Falmouth College of Art w Wielkiej Brytanii oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2014 do 2017 roku był asystentem prof. Edwarda Tarkowskiego w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego warszawskiej ASP. Od 2018 jest asystentem prof. Mariusza Woszczyńskiego w Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa.

Oprócz malarstwa ściennego uprawia również malarstwo sztalugowe, przeważnie w technice olejnej. Obrazy, przeważnie abstrakcyjne inspirowane są naturą bądź emocjami. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.