MĀTERIAE
Agnieszka Wach
koordynator: Henryk Gac projekt plakatu i publikacji: Błażej Worsztynowicz
współpraca stolarska: Tomasz (Eugeniusz) Wach
Kurator: Maciej Aleksandrowicz
Miejsce:
Kaplica. ASP Warszawa, ul. Spokojna 15
Termin:
Data rozpoczęcia: 03.09.2022
Data zakończenia13.11.2022
O wystawie:
Māteriae*
warsztat – immersja
trwałość / dekompozycja
trumna / obiekt użytkowy
śmierć / przemiana
drewno / saprotrofy
ojciec / córka
Co dzieje się w warsztacie stolarskim po godzinach? Jak może wyglądać życie materii, z której wykonywane są obiekty rzemieślnicze? Co dzieje się z takimi obiektami w miarę upływu czasu?
Jestem obserwatorką powszednich czynności warsztatowych, które prowokują wiele pytań i rozważań filozoficzno-egzystencjalnych. Jestem rzeźbiarką. Mój ojciec jest stolarzem wyrabiającym trumny. W moim życiu, przez lata, trumny funkcjonowały w sferze abstrakcyjnej jako zbiory fragmentów: liczb, slangowych nazw, elementów geometrycznych, typów drewna. Traktowane jako przedmiot użytkowy, były naturalnym składnikiem życia osadzonym w naszej (wschodnioeuropejskiej) kulturze. Postanowiłam podzielić się taką nietypową optyką i w ramach laboratorium warsztatowego podjęłam w 2017 roku u taty warsztat czeladniczy. W wyniku tej nauki i zmagań mojego mistrza z chorobą powstał cykl prac „Jestem spokojna”, traktujący o przemijaniu. Postanowiłam pójść o krok dalej. Zastanawiając się nad tym: Jakie jest to „życie po życiu” materii? Jaki ma wymiar? Czy da się je zmierzyć narzędziem? Czy można je zaprojektować, zaprogramować, tak jak komórka programuje własną śmierć? I lawina pytań zdaje się nie kończyć, a ja próbuję nieśmiało ubrać w kształt niektóre odpowiedzi.
Materiał warsztatowy, który służy do wykonania obiektu użytkowego – trumny, staje się w tej opowieści metaforą śmierci jako przekształcania. Próbuję podejrzeć procesy i bohaterów niewidocznych gołym okiem.
Bohaterowie:
Stolarz
Drewno (dąb, buk, lipa, jesion, świerk)
Grzyby saprotroficzne (Gmatwek dębowy, Ząbkowiec ochrowy, Żylica olbrzymia, Próchnilec gałęzisty, Próchnilec maczugowaty)
Warsztat, a w nim:
rysunki, obiekty, miary, próbki, zapiski, prototypy
[tekst Agnieszka Wach]
* Łacina
māteria, l.mn. māteriae
1. materia; materiał; substancja
2. drewno
Język polski
materia, l.mn. materie
IPA: /maˈtɛ.rjɛ:/