Prowadzący:
dr Mieczysław Kozłowski
as. kowal. I° Andrzej Łopiński
Założenia programowe
1. Celem programowym pracowni jest wypracowanie przez studenta samodzielnego, indywidualnego spojrzenia na realizację formy rzeźbiarskiej korzystając z technik odlewnictwa artystycznego a w szczególności metody traconego wosku, zwrócenie uwagi na możliwości materiału budowanego modelu realizacyjnego – rzeźby. Program podzielony jest na kilka zagadnień i obejmuje m.in.: rys historyczny procesów technologicznych odlewnictwa, sposoby wykonywania modeli realizacyjnych w wosku, styropianie, glinie, plastelinie, materiałach różnych (wosk jako spoiwo np. drewno plus juta- materiały ulegające całkowitemu spaleniu w temp. 650 stopni). Proces dochodzenia do ostatecznej formy wyrazu artystycznego projektu rzeźby zaczyna się od konsultacji nad projektem wstępnym i tematem, dyskusją nad technologicznym przetworzeniem pracy na brąz czy aluminium. Poszerzony rozmowami proces w trakcie powstawania projektu przynosi efekt – cel dydaktyczny: świadomość wyboru techniki odlewu, materiału, sposobu wykonania modelu realizacyjnego rzeźby oraz zwrócenie uwagi na artystyczny poziom wyrazu tematu. Swobodne ćwiczenia w materiale, z którego ma powstać model realizacyjny, odkrycie charakterystyki materiału, a także otwartość na nietypowe działania bywa często inspiracją poszerzania – przesuwania granic działań artystycznych. Pracownia stara się zagospodarować inwencję rzeźbiarską studenta nie ingerując i nie narzucając określonego sposobu formalnego prac dając pole do powstawania rzeźb o zróżnicowanym charakterze.
2. Pracownia posiada zaplecze technologiczne – odlewnię, dzięki czemu studenci są uczestnikami pełnego procesu technologicznego powstawania rzeźby. Wyjazdy plenerowe do ośrodka ASP Warszawa w Dłużewie, gdzie mieści się odlewnia owocują powstaniem kilkunastu prac w roku i dość pokaźnym materiałowym przerobem brązu i aluminium. Studenci poznają pracę narzędziami niezbędnymi do cyzelowania i obróbki brązu, aluminium. Nowy etap pracowni to przeprowadzka do pomieszczeń z profesjonalnym wyposażeniem w powstałym dla potrzeb Wydziału Rzeźby budynku przy ulicy Spokojnej w Warszawie.
3. Uczestnikami pracowni są studenci studiów licencjackich I – III roku oraz studiów magisterskich I – II rok Wydziału Rzeźby. Pracownia ma charakter otwarty. Korzystają z jej zaplecza technologicznego studenci oraz pracownie innych wydziałów ASP Warszawa. Istnieje od 2008 roku pod nazwą „Warsztat technik Odlewnictwa Artystycznego”- powstała na bazie pracowni „Małych Form” prowadzoną przez prof. Piotra Gawrona.