Akademia Sztuk Pięknych

Wystawa czynna od 1-29 lutego

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki

Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

Wystawa rzeźb i płaskorzeźb Droga krzyżowa 1939-1947 to cykl 28 reliefów – barwionych sosnowych tablic, na których Stanisław Kulon przedstawił tragiczne doświadczenia swojej rodziny oraz Polaków deportowanych do Związku Radzieckiego w latach 1940-1941, zmuszonych do osiedlenia się na „nieludzkiej ziemi”. Wystawę uzupełniają wolno stojące rzeźby Matki Sybiraczki, kapliczki i inne dzieła artysty.

Prof. Stanisław Kulon jako dziecko był wraz z rodziną wywieziony na Ural, gdzie ciężkie warunki życia i praca ponad siły w sowieckich obozach pracy doprowadziły do śmierci jego rodziców i młodszego rodzeństwa. Po latach spędzonych w sierocińcach w ZSRR przyszły rzeźbiarz wrócił do Polski w 1946 r. Maturę zdał w Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, a w 1958 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1958-1966 był asystentem w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej, w latach 1988-2000 – profesorem Wydziału Rzeźby ASP. Uczestniczył w wielu konkursach i wystawach w Polsce i za granicą. Nadal pracuje, tworząc kolejne dzieła.