prof. ASP dr hab. Małgorzata Gurowska

e-ma­il: m_box@tlen.pl

Małgorzata Gurowska jest artystką wizualną, wykładowczynią i kuratorką. Zajmuje się grafiką, wideo, instalacją, rzeźbą, rysunkiem oraz książką artystyczną. Tworzy z myślą o uwzględnianiu perspektywy innych gatunków, zwłaszcza tych eksploatowanych i dyskryminowanych przez człowieka. Sztuka jest dla niej narzędziem interwencji i sprzeciwu.  Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, pracuje na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni, na którym prowadzi Pracownię Rysunku. W swojej praktyce dydaktycznej stosuje szerokie rozumienie rysunku nieograniczone do techniki, dlatego w jej pracowni powstają prace w dowolnie wybranych przez studentów mediach. Poza uczelnią prowadzi warsztaty artystyczne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W latach 2003-2005 prowadziła w Warszawie niezależną galerię sztuki Z o.o., później Galerię Ltd., a następnie galerię Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Od 2010 roku współtworzy Fundację Sztuczną, która zajmuje się przede wszystkim promowaniem działań efemerycznych i wspieraniem postaw twórczych sytuujących się na pograniczach głównego nurtu. Działania Fundacji są niekomercyjne i funkcjonują poza obiegiem instytucjonalnym sztuki. Autorka i współautorka wielokrotnie nagradzanych książek, w których skupia się na kwestiach społecznych, politycznych, w szczególności krytycznie opisując relacje ludzi i nie-ludzi. Są to m. in. „Lokomotywa/IDEOLO“ (wyd. Fundacja Sztuczna/Wytwórnia, Warszawa 2013; Centrala, Londyn 2015) i „Psikusy“ (wyd. Gangdesign, Warszawa 2016) i „Alfabet zwierząt niesłusznie lekceważonych“ Edwarda Gorey`a w przekładzie Stanisława Barańczaka (praca dyplomowa, druk niskonakładowy, ASP Warszawa 2011). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2016 rok ( projekt „ARKA/optymalizacja”). Laureatka krajowych i międzynarodowych nagród, m.in.: Grand Prix Nami Island International Picture Book Illustration Concours, Grand Prix MTG Młodej Grafiki Polskiej w Krakowie, Książka Roku IBBY, Gold medal European Design Awards, Bologna Ragazzi Award, The White Raven International Youth Library, Taipei International Digital Content Awards, BIB The Biennial of Illustrations Bratislava, Muzeum Widzialne, Sybilla, Złota Chimera, Shenzhen International Poster Festival, GrandFront, Medal BPP Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Najpiękniejsza Książka Roku PTWK, Nagroda główna Polish Graphic Design Awards, Nagroda główna Best of the Best – Little Hakka International Picture Book Award oraz Grand Prix BICeBé – Bienal del Cartel Bolivia.

Od 2015 roku bierze udział w projekcie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na Wydziale Filozofii i Socjologii UW „Kartografie obcości, inności i w(y)kluczenia. Perspektywa filozofii i sztuki współczesnej”. W ramach tego projektu tworzy, we współpracy z przedstawicielkami nauk humanistycznych, wypowiedzi i działania na pograniczu sztuki i nauki skupione przede wszystkim wokół refleksji posthumanistycznej i nowego materializmu.

Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie. Mieszka i pracuje w Warszawie.