Ta strona używa polityki Cookies (ciasteczek). polityka cookiesx

Akademia Sztuk Pięknych

Wydział Rzeźby

PLAKAT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„RAKU 3 WERSJE” to wystawa trojga artystów: Artema Dmytrenko, Doroty Gobieckiej-Grosz i Pauliny Gobieckiej.Jest ona efektem ich wspólnej rocznej pracy w ramach projektu „Sensory Garden of Ceramics” w ramach Wolontariatu Europejskiego
realizowanego w Fundacji Ogród Ceramiki. Podczas trwania projektu kilkakrotnie wspólnie wypalali ceramikę w technice RAKU i naked RAKU.
Czym jest raku? Raku to wywodząca się z Japonii technika wypalania ceramiki. Rozpalone do czerwoności prace ceramiczne, wyciąga się z pieca specjalnymi szczypcami, a następnie wrzuca do kotła z łatwopalnymi materiałami (trocinami, gazetami), gdzie poddawane są zaczernieniu i redukcji. Temperatura wypału to ok. 900-1150 st. C. Wypały raku są często nieprzewidywalne, ale właśnie na tym polega ich urok. Odmianą raku jest naked raku, w której to technice na koniec odpada szkliwo, ukazując wspaniałe ślady na powierzchni czerepu gliny.

Artem Dmytrenko

Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, dyplom w roku 2015 w pracowni prof. Adama Myjaka, aneks z ceramiki pod kierunkiem dr hab. Stanisława Bracha. W latach 2008-2012 studiował na Wydziale Rzeźby ASP we Lwowie. Laureat wielu konkursów m.in.: w roku 2008 otrzymał II Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotografii m. Łuck, w roku 2009 II Miejsce w Akademickim Konkursie Rysunku, ASP we Lwowie, w roku 2010 Nagroda Publiczności w „Jesiennym Salonie Sztuki” we Lwowie. Od marca 2015 do lutego 2016 roku realizuje w Fundacji Ogród Ceramiki program Wolontariatu Europejskiego w ramach projektu „Sensory Garden of Ceramics”

Paulina Gobiecka

Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej i Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 2015 roku w pracowni prof. Piotra Gawrona, aneks w pracowni ceramiki po kierunkiem dr hab. Stanisława Bracha. Brała udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach ceramiki. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2016 rok, w ramach którego rozbudowuje swój dyplom dla Fundacji SYNAPSIS.
Współtworzy pracownię ceramiki Ogród Sztuk na warszawskim Żoliborzu (http://ogrodsztuk.com) oraz Fundację Ogród Ceramiki (http://ogrodceramiki.pl).
Prowadzi ceramicznego bloga: http://ceramikapilar.blogspot.com

Dorota Gobiecka-Grosz

Ceramik, przyrodnik, absolwentka SGGW-AR, współtworzy Pracownię ceramiki Ogród Sztuk (http://ogrodsztuk.com) oraz jest prezesem Fundacji Ogród Ceramiki (http://ogrodceramiki.pl). Prowadzi własne eksperymenty ceramiczne. Inspiracje znajduje w naturze. Szczególnie lubi formy organiczne. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.